
Mogen Turisthytte – Tradisjon og modernisering i villmarken
Midt i hjertet av Hardangervidda, 2,8 mil fra nærmeste bilvei, ligger Mogen Turisthytte, et reisemål som har ønsket turgåere og naturglade gjester velkommen helt siden 1800-tallet. Den sjarmerende hytta, som ligger idyllisk til ved Møsvatn, kan nås med båt om sommeren, enten med turistbåten fra Skinnarbu eller via taxibåter som gir gjestene en liten cruiseopplevelse før de stiger i land.
Driftes gjennom sommeren og påsken
De fleste besøkende kommer for naturen. Her er det urørt fjellandskap, frisk fjelluft og et rolig avbrekk fra hverdagen. I dag driver Kyle O’Donoghue hytta, som han tok over i 2015. Driftssesongen er begrenset til sommeren og påske, men tiltrekker seg både norske og europeiske turister.


Familietradisjon i veggene
For Håvard Lien, daglig leder i Tømrer Håvard Lien AS, er prosjektet med å modernisere Mogen Turisthytte noe helt spesielt. Han vokste opp på nabogården, og både foreldre, besteforeldre og annen slekt har tidligere driftet hytta i over 100 år. Nå får Håvard selv bidra til å føre historien videre.
I den nylige renoveringen har hytta fått 14 nye rom, fire nye bad og tre toalett i første etasje, inkludert et som er tilrettelagt for bevegelseshemmede. På kjøkkenet skal det monteres en hvit Fibo-dekor, mens badene allerede har fått Grey Sand dekor.



Fibo – praktisk og slitesterkt
Valget av Fibo Veggsystem var enkelt for Håvard:
Vi har god erfaring med Fibo Veggsystem. Vi har god erfaring med Fibo veggsystem. Det er raskt å montere, enkelt å jobbe med og krever lite vedlikehold.
forteller Håvard Lien, daglig leder i Tømrer Håvard Lien AS.
Kyle O’Donoghue understreker også at moderniseringen har hatt stor betydning for driften:
– Tidligere var det krevende å rengjøre de gamle badene. Nå har vi fått et friskt og moderne uttrykk som løfter hele gjesteopplevelsen, sier han.

Transport på naturens premisser
Å frakte materialer inn til hytta byr på utfordringer. Om sommeren blir alt fraktet med lekter, mens vintersesongen krever snøscootertransport. Denne spesielle logistikken gjør prosjekter som dette ekstra krevende, men også givende når resultatet står ferdig.
Dette prosjektet viser hvordan man kan kombinere historisk sjarm med moderne funksjonalitet, selv under krevende forhold. Mogen Turisthytte får nå fasiliteter som matcher de storslåtte omgivelsene, og det er et løft både for gjestene og for videre drift
Tore Kjell Gletne Distriktssjef for Agder, Telemark og Vestfold

Kontakt oss!
Referanseprosjekter
Fra boligprosjekter og butikker til barnehager, helsehus og hoteller: Se hvordan og hvorfor de bygget med Fibo.
Se flere